List of Courts

As a trial lawyer for over 32 years in the state and federal courts, Allen Wolf and other attorneys on behalf of THE WOLF LAW FIRM have appeared in the following jurisdictions:

CIRCUIT COURTS:

  • Alcona County – 23rd Circuit Court
    106-5th St.
    Harrisville, MI 48740
  • Judge William F. Myles
  • Alpena County – 26th Circuit Court
    720 W. Chisholm St.
    Alpena, MI 49707
  • Judge Michael G. Mack
  • Bay County – 18th Circuit Court
    1230 Washington Avenue
    Bay City, MI 48708
  • Judge Kenneth W. Schmidt
  • Judge Joseph K. Sheeran
  • Judge Harry P. Gill
  • Calhoun County – 37th District Court
    161 E. Michigan Ave.
    Battle Creek, MI 49014
  • Judge Stephen B. Miller
  • Judge Brian K. Kirkham
  • Judge Sarah S. Lincoln
  • Judge Conrad Sindt
  • Charlevoix County – 33rd Circuit Court
    301 State St.
    Charlevoix, MI 49720
  • Judge Roy C. Hayes III
  • Judge Frederick R. Mulhauser
  • Clare County – 55th Circuit Court
    225 W. Main St.
    Harrison, MI 48625
  • Judge Thomas R. Evans
  • Judge Roy G. Mienk
  • Genesee County – 7th Circuit Court
    900 S. Saginaw St.
    Flint, MI 48502
  • Judge Richard B. Yuille
  • Judge Geoffrey L. Neithercut
  • Judge Archie L. Hayman
  • Judge Joseph J. Farah
  • Judge Judith A. Fullerton
  • Grand Traverse County – 13th Circuit Court
    328 Washington St., Ste. 300
    Traverse City, MI 49684
  • Judge Thomas G. Power
  • Judge Philip E. Rodgers, Jr.
  • Ingham County – 30th Circuit Court
    Mason Courthouse
    341 S. Jefferson
    Mason, MI 48854
  • Judge William E. Collette
  • Veterans Memorial Courthouse
    313 W. Kalamazoo
    PO Box 40771
    Lansing, MI 48901
  • Judge Rosemarie E. Aquilina
  • Judge Clinton Canady III
  • Judge Joyce Draganchuk
  • Judge James S. Jamo
  • Judge Laura Baird
  • Judge R. George Economy
  • Judge Richard J. Garcia
  • Judge Janelle A. Lawless
  • Iosco County – 23rd Circuit Court
    Iosco County Courthouse
    422 W. Lake St.
    Tawas City, MI 48764
  • Judge William F. Myles
  • Isabella County – 21 Circuit Court
    300 N. Main St.
    Mt. Pleasant, MI 48858
  • Judge Paul H. Chamberlain
  • Judge Mark H. Duthie
  • Jackson County – 4th Circuit Court
    Jackson County Building
    312 S. Jackson St.
    Jackson, MI 49201
  • Judge Thomas D. Wilson
  • Judge John G. McBain
  • Judge Susan E. Beebe
  • Judge Richard N. LaFlamme
  • Kalamazoo County – 9th Circuit Court
    Michigan Avenue Courthouse
    227 W. Michigan Avenue
    Kalamazoo, MI 49007
  • Judge Gary C. Giguere, Jr.
  • Judge Julie K. Phillips
  • Judge Pamela L. Lightvoet
  • Judge Alexander C. Lipsey
  • Kent County – 17th Circuit Court
    180 Ottawa Avenue NW
    Grand Rapids, MI 49503
  • Judge Donald A. Johnston III
  • Judge George S. Buth
  • Judge George J. Quist
  • Judge Paul J. Denenfeld
  • Judge Kathleen A. Feeney
  • Judge Patricia D. Gardner
  • Judge G. Patrick Hilary
  • Judge Dennis B. Leiber
  • Judge Mark A. Trusock
  • Judge Paul J. Sullivan
  • Judge Christopher P. Yates
  • Judge Daniel V. Zemaitis
  • Lapeer County – 40th Circuit Court
    255 Clay St.
    Lapeer, MI 48446
  • Judge Nick O. Holowka
  • Judge Byron J. Konschuh
  • Judge Justus C. Scott
  • Macomb County – 16th Circuit Court
    40 N. Main St.
    Mt. Clemens, MI 48043-5656
  • Judge John C. Foster
  • Judge James M. Biernat Jr.
  • Judge Diane M. Druzinski
  • Judge Richard L. Caretti
  • Judge Mary A. Chrzanowski
  • Judge Jennifer M. Faunce
  • Judge Kathryn A. George
  • Judge Peter J. Maceroni
  • Judge Edward A. Servitto, Jr.
  • Judge Mark S. Switalski
  • Judge Matthew S. Switalski
  • Judge Tracey A. Yokich
  • Judge Kathryn A. Viviano
  • Monroe County – 38th Circuit Court
    106 E. First St.
    Monroe, MI 48161
  • Judge Mark S. Braunlich
  • Judge Daniel S. White
  • Judge Michael A. Weipert
  • Oakland County – 6th Circuit Court
    1200 N. Telegraph Rd., Dept. 404
    Pontiac, MI 48341-0404
  • Judge Nanci Grant
  • Judge Shalina Kumar
  • Judge James M. Alexander
  • Judge Martha D. Anderson
  • Judge Leo Bowman
  • Judge Mary Ellen Brennan
  • Judge Rae Lee Chabot
  • Judge Lisa Gorcyca
  • Judge Denise Langford-Morris
  • Judge Lisa Langton
  • Judge Karen McDonald
  • Judge Phyllis C. McMillen
  • Judge Cheryl A. Matthews
  • Judge Rudy J. Nichols
  • Judge Colleen A. O'Brien
  • Judge Daniel Patrick O'Brien
  • Judge Wendy Potts
  • Judge Michael Warren
  • Judge Joan E. Young
  • Oscoda County – 23rd Circuit Court
    105 S. Court St.
    Mio, MI 48647
  • Judge Ronald M. Bergeron
  • Judge William F. Myles
  • Presque Isle County – 53rd Circuit Court
    151 E. Huron
    Rogers City, MI 49779
  • Judge Scott L. Pavlich
  • Roscommon County – 34th Circuit Court
    500 Lake St.
    Roscommon, MI 48653-7690
  • Judge Michael J. Baumgartner
  • Washtenaw County – 22nd Circuit Court
    101 E. Huron
    Ann Arbor, MI 48107-8645
  • Judge Archie C. Brown
  • Judge Patrick J. Conlin, Jr.
  • Judge Timothy P. Connors
  • Judge Carol Kuhnke
  • Judge Darlene O'Brien
  • Judge Julia Owdziej
  • Judge David S. Swartz
  • Wayne County – 3rd Circuit Court
    Two Woodward Avenue
    Detroit, MI 48226-3413
    Civil Division
  • Judge David J. Allen
  • Judge Wendy M. Baxter
  • Judge Annette J. Berry
  • Judge Robert J. Colombo, Jr.
  • Judge Daphne Means Curtis
  • Judge Edward Ewell, Jr.
  • Judge Patricia S. Fresard
  • Judge Sheila Ann Gibson
  • Judge John H. Gillis, Jr.
  • Judge Amy P. Hathaway
  • Judge Timothy M. Kenney
  • Judge Kathleen I. Macdonald
  • Judge John A. Murphy
  • Judge Maria L. Oxholm
  • Judge Lita M. Popke
  • Judge Daniel P. Ryan
  • Judge Leslie Kim Smith
  • Judge Brian R. Sullivan
  • Judge Robert L. Ziolkowski

Criminal Division

  • Judge Timothy M. Kenny
  • Judge Gregory Dean Bill
  • Judge Ulysses W. Boykin
  • Judge Margie R. Braxton
  • Judge Megan Maher Brennan
  • Judge James A. Callahan
  • Judge Michael James Callahan
  • Judge James R. Chylinski
  • Judge Vonda R. Evans
  • Judge David A. Groner
  • Judge Cynthia Gray Hathaway
  • Judge Dana Margaret Hathaway
  • Judge Daniel A. Hathaway
  • Judge Michael M. Hathaway
  • Judge Vera Massey Jones
  • Judge Qiana D. Lillard
  • Judge Wade H. McCree
  • Judge Bruce U. Morrow
  • Judge Linda V. Parker
  • Judge Richard M. Skutt
  • Judge Mark T. Slavens
  • Judge Craig S. Strong
  • Judge Lawrence S. Talon
  • Judge Deborah A. Thomas
  • Judge Margaret M. Van Houten


DISTRICT COURTS:

  • Alcona County
    • 81st District Court
      Alcona County Courthouse
      214 W. Main
      PO Box 385
      Harrisville, MI 48740
    • Judge Allen C. Yenior
    • Judge Laura A. Frawley
    • Judge Kathryn J. Root
  • Alpena County
    • 88th District Court
      719 Chisholm St., Ste. 3
      Alpena, MI 49707
    • Judge Thomas J. LaCross
  • Bay County
    • 74th District Court
      1230 Washington Ave.
      Bay City, MI 48708
    • Judge Timothy J. Kelly
    • Judge Dawn A. Klida
    • Judge Mark E. Janer
  • Calhoun County
    • 10th District Court
      161 E. Michigan Avenue
      Battle Creek, MI 49014-4066
    • Judge James Norlander
    • Judge Franklin K. Line, Jr.
    • Judge Samuel I. Durham, Jr.
    • Judge John Hallacy
  • Charlevoix County
    • 90th District Court
      301 State St.
      Charlevoix, MI 49720
    • Judge James N. Erhart
  • Cheboygan County
    • 89th District Court
      870 S. Main
      PO Box 70
      Cheboygan, MI 49721
    • Judge Maria I. Barton
  • Clare County
    • 80th District Court
      225 W. Main
      Harrison, MI 48625
    • Judge Joshua M. Farrell
  • Genesee County
    • 67-1st District Court
      1415 Flushing Rd.
      Flushing, MI 48433
    • Judge David J. Goggins
    • 67-2-A District Court
      200 E. Flint St.
      Davison, MI 48423
    • Judge Jennifer J. Manley
    • 67-2-B District Court
      4094 Manor Dr.
      Burton, MI 48519
    • Judge Mark W. Latchana
    • 67-3rd District Court
      11820 N. Saginaw St.
      Mt. Morris, MI 48458
    • Judge Vikki Bayeh Haley
    • 67-4-A District Court
      17100 Silver Parkway, Ste. C
      Fenton, MI 48430
    • Judge Mark C. McCabe
    • 67-4-B District Court
      8173 S. Saginaw St.
      Grand Blanc, MI 48439
    • Judge Christopher R. Odette
    • 68 District Court
      630 S. Saginaw St.
      Flint, MI 48502
    • Judge Nathaniel C. Perry III
    • Judge William H. Crawford II
    • Judge Herman Marable, Jr.
    • Judge Tracy Collier-Nix
    • Judge M. Cathy Dowd
  • Ingham County
    • 54A District Court
      124 W. Michigan Avenue
      Lansing, MI 48933
    • Judge Frank J. DeLuca
    • Judge Louise Alderson
    • Judge Patrick F. Cherry
    • Judge Hugh B. Clarke, Jr.
    • 54B District Court
      101 Linden St.
      East Lansing, MI 48823
    • Judge Richard D. Ball
    • Judge Andrea Andrews Larkin
    • 55 District Court
      700 Buhl Dr.
      Mason, MI 48854
    • Judge Thomas P. Boyd
    • Judge Donald L. Allen, Jr.
  • Iosco County
    • 81 District Court
      Iosco County Building
      PO Box 388
      422 Lake Tawas City, MI 48764
    • Judge Allen C. Yenior
    • Judge Kkathryn J. Root
    • Judge Laura A. Frawley
    • Judge Richard E. Vollbach
  • Isabella County
    • 76 District Court
      300 N. Main St.
      Mt. Pleasant, MI 48858
    • Judge Paul H. Chamberlain
    • Judge William T. Ervin
    • Judge Eric R. Janes
    • Judge Mark H. Duthie
  • Kent County
    • 59 District Court
      3161 Wilson Aven, SW
      Grandville, MI 49418
    • Judge Peter P. Versluis
    • 61 District Court
      180 Ottawa Avenue NW
      Grand Rapids, MI 49503
    • Judge David J. Buter
    • Judge Donald H. Passenger
    • Judge Jennifer L. Faber
    • Judge Kimberly A. Schaefer
    • Judge Jeanine N. LaVille
    • 62-A District Court
      2650 DeHoop Avenue SW
      Wyoming, MI 49509
    • Judge Steven M. Timmers
    • Judge Pablo Cortes
    • 62-B District Court
      4740 Walma Avenue SE
      Kentwood, MI 49512
    • Judge William G. Kelly
    • 63 District Court
      1950 East Beltline NE
      Grand Rapids, MI 49525
    • Judge Sara J. Smolenski
    • Judge Jeffery J. O'Hara
  • Lapeer County
    • 71-A District Court
      255 Clay St.
      Lapeer, MI 48446
    • Judge Nick O. Holowka
    • Judge Laura Cheger Barnard
  • Livingston County
    • 53 District Court
      204 S. Highlander Way, Suite 1
      Howell, MI 48843
    • Judge Theresa M. Brennan
    • Judge L. Suzanne Geddis
    • Judge Carol Sue Reader
  • Macomb County
    • 37 District Court
      8300 Common Rd.
      Warren, MI 48093
    • Judge John M. Chmura
    • Judge Michael C. Chupa
    • Judge Suzanne L. Faunce
    • Judge Matthew P. Sabaugh
    • 38 District Court
      16101 Nine Mile Rd.
      Eastpointe, MI 48021
    • Judge Carl F. Gerds III
    • 39 District Court
      29733 Gratiot Avenue
      Roseville, MI 48066
    • Judge Catherine B. Steenland
    • Judge Marco A. Santia
    • Judge Joseph F. Boedeker
    • 40 District Court
      27701 Jefferson Avenue
      St. Clair Shores, MI 48081
    • Judge Mark Fratarcangeli
    • Judge Joseph Craigen Oster
    • 41-A District Court
      40111 Dodge Park Rd.
      Sterling Heights, MI 48313
    • Judge Michael S. Maceroni
    • Judge Kimberley A. Wiegand
    • Judge Stephen S. Sierawski
    • 41-B District Court
      22380 Starks Dr.
      Clinton Township, MI 48036
    • Judge Sebastian Lucido
    • Judge Linda Davis
    • Judge Carrie Lynn Fuca
    • 42-1st District Court
      147133 33 Mile Rd.
      PO Box 6
      Romeo, MI 48065
    • Judge Denis LeDuc
    • 42-2nd District Court
      35071 23 Mile Rd.
      New Baltimore, MI 48047
    • Judge William H. Hackel III
  • Monroe County
    • 1 District Court
      106 E. First Street
      Monroe, MI 48161
    • Judge Jack Vitale
    • Judge Jarod M. Calkins
    • Judge Terrence P. Bronson
  • Oakland County
    • 43 District Court
    • Judge Joseph Longo
      305 E. Nine Mile Rd.
      Ferndale, MI 48220
    • Judge Keith P. Hunt
      200 W. Thirteen Mile Rd.
      Madison Heights, MI 48071
    • Judge Charles G. Goedert
      43 E. Nine Mile Rd.
      Hazel Park, MI 48030
    • 44 District Court
      400 E. Eleven Mile Rd.
      Royal Oak, MI 48067
    • Judge James L. Wittenberg
    • Judge Derek W. Meinecke
    • 45 District Court
    • 13600 Oak park Blvd.
      Oak Park, MI 48237
    • Judge Michelle Friedman Appel
    • Judge David M. Gubow
    • 46 District Court
      26000 Evergreen Rd.
      PO Box 2055
      Southfield, MI 48076
    • Judge William J. Richards
    • Judge Sheilia R. Johnson
    • Judge Debra Nance
    • 47 District Court
      31605 W. Eleven Mile Rd.
      Farmington Hills, MI 48336
    • Judge James B. Brady
    • Judge Marla E. Parker
    • 48 District Court
      4280 Telegraph Rd.
      Bloomfield Hills, MI 48302-3200
    • Judge Diane Dickow D'Agostini
    • Judge Marc B. Barron
    • Judge Kimberly Small
    • 50 District Court
      70 N. Saginaw St.
      Pontiac, MI 48342
    • Judge Cynthia Thomas Walker
    • Judge Preston G. Thomas
    • Judge Michael C. Martinez
    • Judge Ronda Fowlkes Gross
    • 51 District Court
      5100 Civic Center Dr.
      Waterford, MI 48329
    • Judge Richard D. Kuhn, Jr.
    • Judge Jodi R. Debbrecht-Switalski
    • 52-1st District Court
      48150 Grand River Avenue
      Novi, MI 48374
    • Judge Robert Bondy
    • Judge Judge Travis M. Reeds
    • 52-2nd District Court
    • 5850 Lorac
      Clarkston, MI 48346
    • Judge Joseph G. Fabrizio
    • Judge Kelley Kostin
    • 52-3rd District Court
      700 Barclay Circle
      Rochester Hills, MI 48307
    • Judge Julie A. Nicholson
    • Judge Nancy Tolwin Carniak
    • Judge Lisa L. Asadoorian
    • 52-4th District Court
      520 W. Big Beaver
      Troy, MI 48084
    • Judge Maureen M. McGinnis
    • Judge Kirsten Nielsen Hartig
  • Oscoda County
    • 81 District Court
      Iosco County Building
      PO Box 388
      422 Lake Tawas City, MI 48764
    • Judge Allen C. Yenior
    • Judge Kkathryn J. Root
    • Judge Laura A. Frawley
    • Judge Richard E. Vollbach
  • Presque Isle County
    • 89 District Court
      870 S. Main
      PO Box 70
      Cheboygan, MI 49721
    • Judge Maria I. Barton
  • Roscommon County
    • 82 District Court
      500 Lake St.
      Roscommon, MI 48653
    • Judge Daniel L. Sutton
  • Washtenaw County
    • 14A District Court
    • Judge Kirk W. Tabbey
      415 W. Michigan Avenue
      Ypsilanti, MI 48197
    • Judge Richard E. Conlin
      122 S. Main St.
      Chelsea, MI 48118
    • Judge J. Cedric Simpson
      4133 Washtenaw Avenue
      PO Box 8645
      Ann Arbor, MI 48107-8645
    • 14B District Court
      7200 S. Huron River Dr.
      Ypsilanti, MI 48197
    • Judge Charles Pope
    • 15 District Court
      301 E. Huron St.
      Ann Arbor, MI 48104
    • Judge Elizabeth Pollard Hines
    • Judge Christopher S. Easthope
    • Judge Joseph F. Burke
  • Wayne County
    • 16 District Court
      32765 – 5 Mile Rd.
      Livonia, MI 48154
    • Judge Kathleen J. McCann
    • Judge Sean P. Kavanagh
    • 17 District Court
    • 15111 Beech Daly
      Redford, MI 48239
    • Judgekaren Khalil
    • Judge Charlotte L. Wirth
    • 18 District Court
      36675 Ford Rd.
      Westland, MI 48185-2297
    • Judge Sandra Ference Cicirelli
    • Judge Mark A. McConnell
    • 19 District Court
      16077 Michigan Avenue
      Dearborn, MI 48126
    • Judge Sam A. Salamey
    • Judge William C. Hultgren
    • Judge Mark W. Somers
    • 20 District Court
      25637 Michigan Avenue
      Dearborn Heights, MI 48125
    • Judge David D. Turfe
    • Judge Mark J. Plawecki
    • 21 District Court
      6000 N. Middlebelt Rd.
      Garden City, MI 48135
    • Judge Richard L. Hammer, Jr.
    • 22 District Court
      27331 S. River Park Dr.
      Inkster, MI 48141
    • Judge Sabrina L. Johnson
    • 23 District Court
      23365 Goddard Rd.
      Taylor, MI 48180-4163
    • Judge Geno D. Salomone
    • Judge Joseph D. Slaven
    • 24 District Court
      6515 Roosevelt Rd.
      Allen Park, MI 48101-2524
    • Judge John T. Courtright
    • Judge Richard A. Page
    • 25 District Court
      1475 Cleophus Pkwy
      Lincoln Park, MI 48146
    • Judge David J. Zelenak
    • Judge Gregory A. Clifton
    • 27 District Court
      2015 Biddle Avenue
      Wyandotte, MI 48192
    • Judge Randy L. Kalmbach
    • 28 District Court
      14720 Reaume Pkwy.
      Southgate, MI 48195-1852
    • Judge James A. Kandrevas
    • 29 District Court
      34808 Sims Avenue
      Wayne, MI 48184
    • Judge Laura R. Mack
    • 30 District Court
      12050 Woodward
      Highland Park, MI 48203
    • Judge Brigette Officer-Hill
    • 31 District Court
      3401 Evaline
      Hamtramck, MI 48212
    • Judge Paul J. Paruk
    • 32A District Court
      19617 Harper Avenue
      Harper Woods, MI 48225-2095
    • Judge Daniel S. Palmer
    • 33 District Court
      19000 Van Horn Rd.
      Woodhaven, MI 48183
    • Judge Michael K. McNally
    • Judge Jennifer Coleman Hesson
    • Judge James K. Kersten
    • 34 District Court
      1131 Wayne Rd.
      Romulus, MI 48174
    • Judge Tina Brooks Green
    • Judge Brian A. Oakley
    • Judge David M. Parrott
    • 35 District Court
      660 Plymouth Rd.
      Plymouth, MI 48170
    • Judge Ronald W. Lowe
    • Judge James Plakas
    • Judge Michael J. Gerou
    • 36 District Court
      421 Madison
      Detroit, MI 48226
    • Judge Roberta C. Archer
    • Judge Lydia C. Nance Adams
    • Judge Nancy M. Blount
    • Judge Izetta F. Bright
    • Judge Demetria Brue
    • Judge E. Lynise Bryant-Weekes
    • Judge Ruth C. Carter
    • Judge Donald Coleman
    • Judge Wanda A. Evans
    • Judge Deborah G. Bledsoe Ford
    • Judge Ruth Ann Garrett
    • Judge Ronald Giles
    • Judge Katherine L. Hansen
    • Judge Shannon A. Holmes
    • Judge Patricia L. Jefferson
    • Judge Alicia Jones-Coleman
    • Judge Kenneth J. King
    • Judge Deborah Lewis Langston
    • Judge Leonia J. Lloyd
    • Judge Miriam B. Martin-Clark
    • Judge William C. McConico
    • Judge Donna Robinson Milhouse
    • Judge B. Pennie Millender
    • Judge Cylenthia LaToye Miller
    • Judge David A. Perkins
    • Judge Kevin F. Robbins
    • Judge David S. Robinson, Jr.
    • Judge Michael E. Wagner


    MUNICIPAL COURTS:

    • Grosse Pointe
      17147 Maumee
      Grosse Pointe, MI 48230
    • Judge Russell F. Ethridge
    • Grosse Pointe Farms
      90 Kerby Rd.
      Grosse Pointe Farms, MI 48236
    • Judge Matthew R. Rumora
    • Grosse Pointe Park
      15115 E. Jefferson Avenue
      Grosse Pointe Park, MI 48230
    • Judge Carl F. Jarboe
    • Grosse Pointe Woods
      20025 Mack Avenue
      Grosse Pointe Woods
    • Judge Theodore A. Metry